British Council zapowiada program ‘Shakespeare Lives’

szekspir british council

W 2016 roku świat będzie obchodził 400 lecie śmierci Szekspira.
British Council ogłosił Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira, z okazji 400. rocznicy jego śmierci.

Shakespeare Lives jest zaproszeniem skierowanym do całego świata. British Council zachęca do włączenia się w obchody poprzez uczestnictwo w wydarzeniach online oraz obcowanie z twórczością Szekspira na scenie, w filmie, w galeriach i szkołach. Program ma dotrzeć do ponad miliarda ludzi na całym świecie. British Council oraz Ambasady Brytyjskie w ramach kampanii GREAT pracują wraz z przedstawicielami brytyjskich teatrów i muzeów nad nowymi adaptacjami sztuk Szekspira, ekranizacjami filmowymi, publicznym odczytami oraz materiałami edukacyjnymi dla szkół i osób uczących się języka angielskiego w każdym wieku, w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Program Shakespeare Lives rozpocznie się tej jesieni i będzie trwał przez cały 2016 rok. Działania w zakresie języka angielskiego, edukacji oraz sztuki pokażą, jak twórczość dramaturga z Anglii jest odbierana na całym świecie. Głównym wydarzeniem będzie projekt All The World’s A StageI, który będzie zachęcał publiczność z całego świata do wysyłania i udostępniania plików wideo z zarejestrowanymi fragmentami sztuk Szekspira we własnym wykonaniu. Program zakończy się biciem rekordu, przedstawieniem z udziałem publiczności i nową cyfrową wersją dzieł Szekspira.

Badanie przeprowadzone w pięciu krajach w 2014 roku na zlecenie British Council pokazało, że Szekspir jest trwale postrzegany na świecie, jako największa ikona brytyjskiej kultury. Młode osoby zapytane o osobę, którą się interesują i którą wiążą ze współczesną sztuką i kulturą Wielkiej Brytanii, najczęściej wymieniały Williama Szekspira.

Program Shakespeare Lives obejmuje, między innymi:

 Pokazy wiodących produkcji szekspirowskich, w tym: film zrealizowany przez Manchester Royal Exchange Theatre z Maxine Peake w roli Hamleta oraz nowa adaptacja filmowa sztuki Szekspira nakręcona przez filmowców z Indii oraz filmowców pochodzących z Azji, zamieszkałych w UK.

 Kurs MOOC (masowy otwarty kurs online) przeznaczony dla osób uczących się języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym, ukazujący główne tematy i postacie w sztukach Szekspira. Materiały dydaktyczne zwierają: scenariusze lekcji na każdym poziomie zaawansowania poświęcone tematyce szekspirowskiej, cykl webinarów dla nauczycieli języka angielskiego i animowane historie szekspirowskie dla dzieci.

 Granty badawcze dla artystów i instytucji na realizację nowych międzynarodowych projektów.

 Światowe tournée poetów z Royal Society of Literature reinterpretujących Sonety. Pojawią się również możliwości dla młodych poetów i ilustratorów książek z całego świata.

 Sonety w metrze – program powstały we współpracy z wydawnictwem Bloomsbury Publishing, który odtworzy popularny w Londynie cykl Poems on the Underground w innych miastach na świecie.

 Bitesize Bard – międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych przygotowany we współpracy ze straight 8, zapraszający młodych filmowców do reinterpretacji jednej z ośmiu najsłynniejszych scen szekspirowskich. Dwanaście najlepszych filmów zostanie wybranych i nagrodzonych przez wybitnych przedstawicieli świata filmu i teatru.

 Program edukacyjny opracowany wspólnie z Royal Shakespeare Company, nawiązujący do nadal aktualnych tematów ze sztuk Szekspira. Będzie z niego korzystać 25000 szkół w Wielkiej Brytanii, a także sieć szkół partnerskich British Council.

 Seria warsztatów i paneli dyskusyjnych przygotowanych we współpracy z National Centre for Writing and Shakespeare’s Globe, dotyczących dzieł Szekspira w tłumaczeniu, z udziałem znanych wykładowców akademickich, ekspertów oraz artystów.

 Aplikacja opracowana przez Shakespeare Birthplace Trust – a w niej między innymi znajdzie się, leksykon szekspirowski dostępny w wielu językach, quiz szekspirowski, przepisy kulinarne i listy utworów z czasów elżbietańskich.

 Specjalny utwór muzyczny inspirowany Szekspirem, zamówiony przez British Council w ramach międzynarodowego programu dla młodych ludzi World Voice. Ten utwór muzyczny będzie wykorzystywany podczas warsztatów World Voice i na szkoleniach dla nauczycieli na całym świecie.

 Międzynarodowy cykl projekcji najlepszych filmów szekspirowskich, przygotowany we współpracy z British Film Institute, od niemej ery kina po najnowsze produkcje.

Szczegółowy program i partnerzy zostaną ogłoszeni w dalszej części roku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie britishcouncil.org/shakespearelives i pod hashtagiem

#ShakespeareLives.

O autorze

Redakcja lubimyczytać.pl
Redakcja lubimyczytać.pl

Teksty w serwisie redaguje zespół serwisu lubimyczytać.pl.


Podyskutuj